19 ян. Как да изберем перделък
Пчелна пита, ветрило, вълна – какво общо имат тези думи? Удивително, но всички те имат отношение към перделъка.
В избора на лентата няма конкретни правила, по-скоро трябва да се вземат предвид някои аспекти. Например, за да изпъкне шарката на плата, тя не трябва да се губи в голямо количество гънки. От друга страна, прозрачно дюсово перде с малък набор ще се «загуби», а за да изглежда ефектно ще му трябват повече плисенца.
Перделъкът на снимката е с набор 1:1.7
При високи тавани пропорционално ще изглежда добре по-широк перделък, но ако корнизите не се виждат зад декоративния профил, няма смисъл перделъкът да е широк, защото и той няма да се вижда.
В инериорите в модерен стил се изключва помпозността, съответно и наборът на пердетата трябва да е по-малък.
Перделъкът на снимката е с набор 1:1.5
Изхождайки от тази логика, пристъпваме към избора.
И така…
1. Преценяваме колко дълбоки плисета можем да си позволим.
Това зависи от разстоянието между улеите на корниза.
Ако имате стандартна двойна шина, по-удачно ще бъде да изберете перделък за тънко перде с малки плисенца. Така при дърпане на плътната завеса няма да се повлече и пердето.
Перделъкът на снимката е с ширина 5.5 см, набор 1:2
Същият перделък ще подхожда и в случай, че улеят за плътната завеса е разположен близо до декоративен профил, криещ корниза.
Перделъкът на снимката е с ширина 5.5 см, набор 1:2
2. Определяме набора.
Наборът на перделъка показва колко метра плат се използва за 1 м корниз. Например, набор 1:2 означава, че за 1 м корниз се използва 2 м плат за направата на плисетата.
Тънко много прозрачно дюсово перде ще изглежда добре с набор 1:3 в интериори в класически стил, 1:2-1:2.5 – в модерен, 1:2 – в минималистичен.
Перделъкът на снимката е тип „вълна“ с набор 1:2
За полупрозрачно перде «in between» набор 1:2 – 1:2.5 е подходящ, ако то е самостоятелно (без плътна завеса) и набор 1:1.7, ако пердето е в комбинация с плътна завеса. При минималистични интериори набор 1:1.5 – 1:1.7 е за предпочитане.
Перделъкът на снимката е с ширина 5.5 см, набор 1:1.7
За прозрачно перде с шарка ще подхожда набор 1:1.7.
За плътни завеси наборите също варират. 1:2 е подходящ за класически и неокласически интериори, когато платът е дюсов, а 1:1.7 – 1:1.5 – ако е с шарка. В модерни и минималистични интериори набор 1:1.7 – 1:1.5 е достатъчен.
3. Избираме модела на плисетата на перделъка.
В класическите интериори ще са уместни равномерни вертикални малки плисенца и басти тип «ветрило».
Перделъкът на снимката е тип „ветрило“ с набор 1:2
При високи тавани в класически интериори ще изглежда добре широк перделък (12-15 см) с плисета тип «пчелна пита».
Перделъкът на снимката е тип „пчелна пита“ с набор 1:3
За модерни интериори са подходящи равномерни плисета с дълбочина 1-2.5 см, за минималистични – равномерни плисета с дълбочина 2-2,5 см и перделък тип «вълна» (wave).
Перделъкът на снимката е тип „вълна“с набор 1:2
4. Определяме ширината на перделъка.
В помещения с ниски тавани и в случай, че корнизите се «крият» в ниши или зад декоративни летви, гипсови орнаменти, ламбрекени и т.п., ще подхожда перделък с ширината 5-6 см. При височината на таваните 280-300 см и в случай, че корнизите не се «крият», ще изглежда добре перделък с ширина 8-10 см.
Перделъкът на снимката е с ширина 5.5 см, набор 1:2.5
Какви перделъци да избягваме
⁃ перделъкът тип «рибена кост» вече не изглежда актуално;
⁃ перделък без конкретен набор, като 1:1.5, 2, 2.5, 3 и до безкрайност, няма да фиксира добре плисетата и не е подходящ.
⁃ перделък с ширина 2-2,5 см е предназначен за направата на ламбрекени. Само в някои стилове, като рустикален и селски, ще е подходящ и за пердета.
С помощта на тези прости насоки изборът на перделъка ще стане значително по-лесен 🙂